21748
page-template-default,page,page-id-21748,cookies-not-set,stockholm-core-1.1,select-child-theme-ver-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,menu-animation-underline,popup-menu-fade,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Łac. „conflictus” oznacza zderzenie. Konflikt to interakcja ludzi zależnych od siebie, którzy uważają, że mają niezgodne cele i postrzegają siebie nawzajem jak przeszkody w osiągnięciu tych celów.

Konflikty w zakresie własności intelektualnej są nieuniknione.

Mogą pojawić się na każdym etapie: tworzenia i współtworzenia przedmiotów praw wyłącznych (utworu, wynalazku czy wzoru użytkowanego bądź przemysłowego), na etapie uzyskiwania patentu, praw ochronnych czy praw z rejestracji w danym urzędzie patentowym, w związku z korzystaniem z danego dobra niematerialnego na podstawie umowy czy skutkujące popełnieniem deliktu. Problem nie jest konflikt ale nieumiejętne zarządzanie nim – brak umiejętności konstruktywnego rozwiązywania sporu.

Mediacja jako forma zarządzania konfliktem w sprawach w własności intelektualnej może być prowadzona zarówno w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych jak i międzynarodowych.

Mediacja cywilnaMediacja karnaMediacja administracyjnaMediacja międzynarodowa